8 fontos kérdés és válasz a kisadózó vállalkozások (KATA) számára a 2021. január 01. napjától hatályba lépő változásokról
Összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket és legfontosabb változásokat, amelyek a foglalkoztatják a katás adózást alkalmazó vállalkozásokat.
- Lehet a katás egyéni vállalkozásom mellett egy betéti társaságban is katás jogviszonyom kültagként jövőre is?
2021 január 01.-től erre már nincs lehetőség. A törvény kimondja, hogy a magánszemély egyetlen jogviszonyával összefüggésben jelenthető be kisadózóként.
- Mikor kell 40%-os különadót fizetni és kit terhel ez a kötelezettség?
A változások a kisadózó vállalkozások partnereire is kihatással vannak. Amennyiben az adózás rendjéről szóló törvény szerinti magyar kifizető (partner) ugyanazon kisadózó vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt juttat, úgy a 3 millió forint feletti rész után 40% mértékű különadót köteles fizetni. Tehát a különadót a kifizető (partner, megbízó) vallja be és fizeti meg az állam felé.
Abban az esetben, ha a megbízó külföldi jogi személy (pl. cég), tehát a kisadózó vállalkozás külföldi partnernek számláz, úgy a tárgyévben a 3 millió forintot meghaladó bevételt 28,568% mértékű különadó terheli (bevétel 71,42%-a után 40%), azonban a megbízó külföldi minősége miatt a kisadózónak kell bevallania és megfizetnie.
- Tulajdonos vagyok egy Kft.-ben és van egy katás egyéni vállalkozásom is. Beszámlázhatok az egyéni vállalkozásomból a Kft.-be 2021. január 01. után is a végzett tevékenységem után?
Nincs akadálya a számla kiállításának az elvégzett tevékenység után, azonban figyelemmel kell lenni arra, hogy 2021. január 01. napjától kezdődően, ha a kifizető, jelen esetben a Kft. olyan kisadózónak juttat bevételt, amely vele kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, úgy a teljes összeg után 40% mértékű különadót kell bevallania és fizetnie, tehát itt nem érvényesül a 3 millió forintos korlát. Kapcsolt vállalkozási viszonyt testesíthet meg többek között, ha valaki saját maga, vagy közeli hozzátartozója közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással bír a megbízó cégben. A kapcsolt vállalkozás definícióját a Tao. tv. határozza meg. Külföldi kapcsolt vállalkozás esetén a kisadózót terheli az adó bevallása és megfizetése.
- Katás egyéni vállalkozóként egy cégcsoportnak dolgozom és állítok ki számlát részükre. A cégcsoport tagjai egymással kapcsolt vállalkozási viszonyban vannak.
A jogszabály 2021. január 01.-től a kisadózó és a kifizető (megbízó, partner) közötti viszonyt vizsgálja a kapcsolt vállalkozási minőség szempontjából. Tehát, ha a katás egyéni vállalkozó nincs kapcsolt viszonyban a cégcsoport tagjaival, úgy az arra vonatkozó szigorúbb szabályokat nem kell alkalmazni, figyelni kell azonban az egy partner viszonylatában fennálló 3 millió forintos összeghatárra és az esetleges átlépés következményeire.
- Katásként csak magánszemély ügyfeleim vannak. Van bármilyen teendőm a 2021. január 01. napján hatályba lépő változások miatt?
A magánszemélyektől szerzett bevételekre a különadó nem vonatkozik, ezzel kapcsolatban teendő nincsen. Az éves 12 millió forintos bevételi összeghatárra továbbra is ügyelni kell.
- Katásként cégeknek szoktam dolgozni. Van-e bármilyen többlet teendőm 2021. január 01.-től?
A fenti szabályokon kívül a szerződés megkötésekor tájékoztatni kell a kifizetőt (megbízót, partnert), hogy kisadózó vállalkozásnak minősül, tehát nem elegendő csak a számlán feltüntetni ezt a minőséget. Amennyiben megszűnik a kisadózói státusza, akkor arról is írásban tájékoztatni kell a másik szerződő felet.
- Milyen esetekben nem kell 40% különadót fizetni?
Az adó alapjának meghatározása során nem kell figyelembe venni azt az összeget:
- amely után a kapcsolt vállalkozási viszony miatt különadót kell fizetni (tehát csak egyszer kell megfizetni a 40%-ot ilyen esetben)
- amely bevétel az Egészségbiztosítási Alapból származik és egészségügyi szolgáltató részére juttatják (pl. ilyen lehet a kisadózó háziorvos)
- amelyet a kifizető jogszabályban meghatározott díjszabás alapján juttat az arra jogosult kisadózónak (pl. ilyen lehet az igazságügyi szakértő)
- amelyet költségvetési szerv juttat a kisadózónak
- Kihatással van a 12 millió forintos bevételi összeghatárra a kapcsolt vállalkozástól szerzett bevétel vagy az azonos kifizetőtől 3 millió forint felett megszerzett bevétel összegei?
Igen, a 12 millió forintos összeghatár átlépése esetén nem kell figyelembe venni azokat a bevételeket, amelyek után a 40%-os különadó már megfizetésre került a kapcsolt vállalkozási viszony miatt vagy a 3 millió forintos összeghatár átlépése miatt.