Amennyiben gyermeket nevelünk megszokhattuk, hogy minden nap, sőt annak minden percében felelősségteljes döntéseket kell hoznunk. Minden szülő a gyermeke érdekét helyezi előtérbe így szinte elvárjuk, hogy cserébe senki ne kérdőjelezze meg ezeknek a helyességét, vagy legalábbis a helyes szándékát. Amennyiben szülőként kritika ér minket egyből oroszlánként védjük a gyermeket és az igazunkat.
A kiskorú vagyonszerzése (pl. ingatlan adásvétel vagy ingatlan ajándékozás) címet olvasva bizonyára elsőre nem gondolnánk, hogy ez az egyik olyan jogi terület, ahol a szülői akarat fölé kerekedhetnek, megkérdőjelezhetnek, sőt felül is írhatják a döntésünket méghozzá a gyermek érdekére hivatkozva. Hogy hogyan lehetséges ez, mindjárt kifejtjük. Tényleg ez a gyermek érdeke? Túlbiztosítás vagy pedig egy szükséges védelem, amellyel elhárítható a gyermek vagyonának megkárosítása? Ezt mindenkinek magának kell megválaszolnia, ehhez nyújt segítséget ez a cikk.
Kezdjük a fogalmak tisztázásával, ugyanis van amikor a döntéseket nekünk kell meghoznunk és van, amikor csak hozzájárulásunkat adjuk és létezik olyan eset, amikor nem járhatunk el az adott ügyben szülőként sem.
Ki minősül kiskorúnak?
A Polgári Törvénykönyv pontos meghatározást ad arról, hogy ki számít kiskorúnak és arról is, hogy mikor érvényes a jognyilatkozata. Az a személy, aki a tizennyolcadik életévét még nem töltötte be, kiskorúnak számít. Ezen belül két csoportot különböztetünk meg. A korlátozottan cselekvőképesek és a cselekvőképtelenek csoportját. Azok a kiskorúak tartoznak a korlátozottan cselekvőképesek csoportjába, akik a tizennegyedik életévüket betöltötték és nem cselekvőképtelenek. Cselekvőképtelenek pedig azok, akik a tizennegyedik életévüket még nem töltötték be. A korlátozottan cselekvőképes kiskorú ugyan jognyilatkozatot tehet, de ennek az érvényességéhez törvényes képviselőjének a hozzájárulása kell. A cselekvőképtelen kiskorú nevében pedig a törvényes képviselői, általában szülei járnak el.
Mikor szükséges gyámhatósági jóváhagyás?
A következő esetek speciális helyzetéről azért is jobb tájékozódni, mert eljárásban is különböznek a nagykorúak vagyonszerzésétől. A kiskorú öröklésének visszautasításakor, nem tehermentes ingatlanszerzésekor (kölcsön felhasználásával vásárolt vagy haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan szerzése), ingatlana tulajdonjogának (ingatlan adásvétel) átruházásakor vagy megterhelésekor, gyámhatóságnak átadott vagyonáról való rendelkezéskor vagy a kiskorú jogszabályban meghatározott összeget meghaladó értékű vagyontárgyáról való rendelkezésekor nem elég, ha a legjobbnak vélt döntést meghozzuk gyermekünk nevében mert annak érvényességéhez a gyámhatóság jóváhagyása is szükséges. Ilyenkor az eljárás hosszabb és természetesen a jóváhagyás nem automatikus, vagyis sok esetben nem érvényesíthető a szándékunk, mivel a gyámhivatal dönthet úgy, hogy az adott jogügylet nem áll érdekében a kiskorúnak.
A fenti felsorolást áttekintve láthatjuk, hogy egyik sem „tiszta” vagyonszerzési kérdés. A gyámhivatali jóváhagyás indoka lehet, hogy ezen esetek mindegyike magában rejti a kiskorú érdeksérülését. Nehéz elválasztani mi a gyermek valós érdeke ugyanis néha az életszerűség és a jogi oldal elválhat egymástól. Gondoljunk csak bele, hogy ha egy gyermek vagyont örököl, legyen az például egy ingatlanban egy kevés tulajdonrész a lakóhelyétől nagyon távol, amennyiben az vagyoni értéket hordoz a gyámhivatal a gyermek érdekében az örökség visszautasítását jó eséllyel nem fogja jóváhagyni. Ugyanezt egy törvényes képviselő teljesen más oldalról vizsgálja meg, mert például a családi kapcsolatok, utazási nehézségek, az ingatlan karbantartása és egyéb érzelmei árnyalhatják a döntését. Amennyiben bármely szubjektív tényező miatt a gyermek tényleges érdekének azt tartja, hogy visszautasítsák az öröklést, a gyámhivatalnak tartozik indoklással, amiben az ilyen érzelmi vagy jogilag nem indokolható döntés csak nagyon kevés esetben talál meghallgatásra. Ilyenkor a gyámhivatal segít úgymond érzelem mentes jogi és pénzügyi döntést hozni.
A felsoroláshoz az is hozzátartozik, hogy van néhány olyan eset, amikor szükségtelen a gyámhatóság jóváhagyása, ilyen például az is, ha a kiskorú ingatlanvagyonának megterhelésére az ingatlan ellenérték nélküli megszerzésével egyidejűleg, az ingyenes juttatást nyújtó személy javára történő haszonélvezet alapításával kerül sor. Eseti gyám kirendelése azonban ebben az esetben is csak ritkán mellőzhető. Nincs szükség továbbá a gyámhatóság jóváhagyására, ha a jognyilatkozat érvényességét bírósági vagy közjegyzői eljárásban elbírálták.
Mikor szükséges eseti gyám a kiskorú vagyonszerzése esetén?
A másik speciális eset a kiskorúak vagyonszerzésénél amikor eseti gyám kirendelése válik szükségessé. Itt az előbbiektől eltérően a törvényes képviselő egyáltalán nem járhat el a kiskorú képviseletében és értelemszerűen a korlátozottan cselekvőképes kiskorúak esetében nem adhatja a hozzájárulását a jognyilatkozatukhoz sem.
Előfordulhat ugyanis, hogy a gyermek és a törvényes képviselője között érdekellentét merül fel. Az érdekellentét akkor egyértelműen megállapítható a Polgári Törvénykönyv szabályozásából, amikor az a szülő, aki a törvényes képviseletet ellátja – vagy házastársa, élettársa, egyenesági rokona vagy az ő törvényes képviselete alatt álló más személy – a gyermekkel szemben ellenérdekű fél.
Nem kell nagyon bonyolult helyzetre gondolni, mert egy hétköznapi szituációban is könnyedén ebbe a problémába ütközhetünk. Például amennyiben egy ingatlan adásvételi szerződésben a kiskorú áll az egyik szerződéses pozícióban akár eladóként akár vevőként és vele szemben áll az egyik vagy akár minkét szülő, nagyszülő vagy testvér máris eseti gyám közreműködése válik szükségessé az ügyben.
Eseti gyám kirendelésére kerül sor akkor is, amikor a szülő törvény vagy a gyámhatóság rendelkezése miatt, esetleg tényleges akadály miatt nem járhat el. Eseti gyám kirendelése történhet kérelemre és hivatalból is.
Ha kiskorú részére szeretne ingatlan ajándékozni vagy a gyermeke nevére vásárolna ingatlant vagy csak kérdése merült fel a gyámhivatali jóváhagyással vagy az eseti gyám kirendelésével kapcsolatban, keresse ügyvédi irodánk munkatársait!