Cégmegszüntetés – végelszámolás: az eljárásra az általános szabályok szerint vagy egyszerűsített végelszámolás szabályai szerint kerülhet sor a társasági formától függően.
Korlátolt felelősségű társaságok és betéti társaságok esetében van lehetőség egyszerűsített végelszámolásra.
Cégmegszüntetés – végelszámolás megindításakor a legfőbb szerv határoz:
- a társaság jogutód nélküli megszűnéséről;
- meghatározza a végelszámolás kezdő napját
- megválasztja a végelszámolót és megállapítja a díjazását
- a társaság dönt a társaság részvételével működő jogalanyok sorsáról.
A végelszámolás kezdő időpontjától a cég önálló képviseleti joggal rendelkező vezető tisztségviselőjének a végelszámoló minősül és a cég vezető tisztségviselőjének megbízatása megszűnik.
A végelszámolás megindításáról hozott határozatot a cégközlönyben közzé kell tenni a meghozataltól számított 15 napon belül. A közleménynek tartalmaznia kell a hitelezőknek szóló felhívást, akik 40 napon belül jelenthetik be a követeléseiket. a követeléseket tartalmazó jegyzéket is csatolni kell az iratokhoz, valamint gondoskodni kell a követelések kiegyenlítéséről.
A végelszámoló feladata a végelszámolás kezdetén a közzétételtől számított 15 napon belül, hogy értesítse:
- az ingatlanügyi hatóságot a végelszámolás tényének bejegyzése érdekében,
- ha a cég valamely vagyontárgya országos közhiteles vagy közérdekből vezetett nyilvántartásban szerepel, e nyilvántartást vezető szervezetet,
- a cég pénzforgalmi számláit vezető valamennyi pénzforgalmi szolgáltatót,
- a cég vagyoni részvételével működő jogalanyok vezető tisztségviselőit, illetve a cég részvételével működő egyesületeket, alapítványokat,
- a cég által vagy ellen indított és folyamatban lévő hatósági és bírósági eljárásokban az eljáró hatóságot vagy bíróságot.
Ezt követően a könyvelő a végelszámolás kezdő napjától számított 45 napon belül elkészíti és letétbe helyezi a tevékenységet (gazdálkodást) lezáró beszámolót, tájékoztatja a végelszámolót a folyamatban lévő ügyekről, iratjegyzéket készíti, és megőrzés céljából átadja, tájékoztatja a munkavállalókat a végelszámolásról.
A végelszámolási nyitómérleget a végelszámolás kezdő napjától számított 45 napon belül kell elkészíteni, a cég vagyoni helyzetének felmérését és a követelések behajtását követően.
Felszámolási eljárást akkor kell kezdeményezni, ha a cég vagyona a hitelezői igények kielégítésére nem elegendő és a tagok 30 napon belül nem fizetik meg a fennmaradó összeget.
A végelszámolás befejezésekor a legfőbb szerv:
- határoz az adóbevallások elfogadásáról
- határoz a záró mérleg és beszámoló elfogadásáról
- határoz a vagyonfelosztási javaslat és a vagyon kiadásának időpontjáról, a végelszámoló díjáról
- elfogadja a zárójelentést (amely a végelszámolási időszak gazdasági eseményeiről szóló összefoglaló)
- elfogadja a cég vagyoni részesedésével működő jogalanyok sorsára vonatozó javaslat
- határoz a cég iratanyagának elhelyezéséről és őrzéséről
- határoz a cég jogutód nélküli megszűnésének kimondásáról
A végelszámoló nyilatkozatot tesz az esetleges engedményezésekről, tartozás-átvállalásokról, bírósági hatósági eljárásokról, és kötelezettséget vállal a vagyonfelosztás végrehajtására
Ezt követően kerül sor a törlési kérelem benyújtására.
A törlést követően kerül sor a megmaradt vagyon felosztására.
Ügyvédi irodánk mind az egyszerűsített végelszámolás, mind pedig az általános szabályok szerinti végelszámolás lebonyolításában segít Önnek jogi tanácsadással és a teljes folyamatban történő okiratszerkesztéssel és jogi képviselettel egyaránt. Amennyiben meg kívánja szüntetni cégét végelszámolással, keresse fel ügyvédi irodánkat!