Mikor beszélhetünk ittas vezetésről?

 

A „zéró tolerancia” bevezetése, valamint a jogszabályok szigorítása óta a korábbiaknál súlyosabb büntetésre számíthat az, aki ittas állapotban járművet vezet. A Btk. 236.§-a szabályozza a szeszes italtól befolyásolt állapotban történő vezetés szabályait. Ennek értelmében:

  1. § (1) Aki ittas állapotban vasúti vagy légi járművet, gépi meghajtású úszólétesítményt vagy közúton, illetve közforgalom elől el nem zárt magánúton gépi meghajtású járművet vezet, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Alapvetően két eljárást lehet megkülönböztetni, az ittas állapotban történő járművezetés kapcsán. Ez alapján beszélhetünk, szabálysértési- és büntetőeljárásról.

 De mikor, és melyik eljárás kerül lefolytatásra?    

Az ittas állapottól függően dönthető el, hogy melyik eljárás kerül lefolytatásra. Ennek megállapítása a rendőri intézkedés során történik. Az ittas állapotban lévő személy az, akinek a szervezetében 0.50 gramm/liter ezrelék véralkohol-, illetve 0.25 milligramm/liter ezrelék levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb értéket eredményező, szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van.A 3/2013 BK vélemény értelmében, a meghatározott véralkohol szintnek már a vezetéskor fenn kell állnia. Ha a szonda vagy a vérvizsgálat eredménye 0,5 ezrelékes alkoholszint alatt marad, akkor szabálysértési eljárás indul.

Ezen érték felett (0,5 ezrelék) minden esetben büntetőeljárás indul és akár több tízezer – akár százezer – forintos pénzbüntetés, járművezetéstől eltiltás, valamint kötelező utánképzés lehet a következménye. Az ittas állapotban történő járművezetés önmagában akkor minősül bűncselekménynek, ha a jármű fajtájára és a közlekedési útvonal jellegére tekintettel fokozott veszélyt jelent a közlekedés biztonságára.

Tettesként bárki elkövetheti, annak megállapítása során közömbös, hogy a járművezető rendelkezik-e a megfelelő vezetői engedéllyel

Az alkohol fogyasztásának az ember szervezetére gyakorolt élettani hatása abban áll, hogy az erkölcsi gátlásokat feloldja, a reakciósebességet csökkenti. Megnöveli azt az időtartamot, amely a veszély észlelése és az annak elhárításához szükséges magatartás között eltelik, miközben egyidejűleg csökkenti a fegyelmező, illetve a figyelőképességet.

A közlekedés – a veszély általános jellegéből kilépve – annak valamennyi ágazatában fokozottan veszélyezteti az élet- és a vagyonbiztonságot. Tovább növeli a veszélyt, ha a vezető szeszes ital hatása alatt áll. Ezért pl. a KRESZ már a járművezetés általános feltételeit meghatározó rendelkezései között kimondja, hogy járművet az vezethet, aki a vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása alatt nem áll, és szervezetében nincs szeszes ital fogyasztásából származó alkohol.

 

Milyen büntetésre számíthat az ittas elkövető?

Alapvetően az ittas állapotban történő járművezetés esetén a pénzbüntetés mértékének a megállapításánál az elkövető anyagi helyzete mellett az elsődleges szempont az elkövetett cselekmény súlya, de emellett főbb szempont még az alkoholos befolyásoltság mértéke, vagy akár a szállított utasok száma is. Akár enyhe fokú ittasság esetén is nagyobb összegű pénzbüntetés szabható ki, azonban szakszerű ügyvédi segítséggel ezen összeg jelentősen mérsékelhető.

A pénzbüntetés mellett kiszabható büntetés a járművezetéstől eltiltás. Általában akkor alkalmazzák ezt a büntetést, ha a közlekedési bűncselekmény elkövetési körülményeiből, valamint az elkövetőnek a személyiségéből egyértelműen megállapítható, hogy magatartása, a közlekedésben való részvétele a közlekedés biztonságát, illetve mások életét vagy testi épségét veszélyezteti.

Az eltiltás legrövidebb tartama az 1 hónap, a leghosszabb tartama pedig 10 év (amelyet években, hónapokban, illetőleg mindkettőben kell megállapítani). Előfordulhat olyan esetkör, amikor végleges hatállyal kerül eltiltásra a járművezető.

  • Végleges hatállyal a járművezetéstől az tiltható el, aki arra személyi adottságai miatt alkalmatlan. Alkalmatlannak tekinthető az a személy, aki életkoránál, betegségénél vagy személyiségének valamely korlátozottságánál fogva a jármű biztonságos vezetésére nem alkalmas. A bíróság az eltiltottat kérelemre mentesítheti a végleges eltiltás alól, ha az eltiltás óta 10 év eltelt, és az eltiltott a járművezetésre alkalmassá vált.

 

  • Eltiltás mellőzésére csak különös méltánylást érdemlő esetben kerülhet sor, az ittas állapotban történő járművezetés súlyos következményei miatt (amely a közlekedési bűncselekmények talán egyik legveszélyesebb formája). Azon esetkörökben mellőzhető az eltiltás, amikor váratlan és méltányolható ok készteti az alkoholt fogyasztó járművezetőt arra, hogy a tilalom ellenére járművet vezessen A bírói gyakorlat a méltányolható körülményeket szűken értelmezi, különösen az ittas állapotban történő járművezetés gyakoriságára, valamint elterjedtségére tekintettel. Ilyen esetkör például, ha sürgős orvosi ellátás kérése érdekében vezet gépjárművet ittas állapotban.

 

A pénzbüntetés és a járművezetéstől való eltiltás mellett meg kell említeni az úgynevezett utánképzést is. Ez akkor lép életbe, ha a bíróság a járművezetéstől eltiltást teljeskörűen alkalmazza, ugyanis ekkor a jogosítvány visszaszerzésének feltétele az utánképzés sikeres elvégzése. Az utánképzés részletszabályait a közúti járművezetők utánképzéséről szóló 139/1991. Kormányrendelet tartalmazza.

Elkerülhető az utánképzés?

 Szűk körben, de van rá mód, hogy az utánképzés alól a járművezető mentesüljön. Az utánképzéseket a területileg illetékes közlekedési hatóság szervezi, melynek díja programonként változó, így ezzel a költséggel az elkövetőnek számolnia kell.

Mit tehet Ön, ha ittas vezetéssel gyanúsítják?

 Amennyiben Önnek is jogi támogatásra, illetve hatósági- vagy bírósági eljárásban jogi képviseletre van szüksége, keresse ügyvédi irodánk szakértő munkatársait annak érdekében, hogy az eljárás kezdetétől felkészült jogi képviselő álljon rendelkezésére.

Az időnek rendkívül fontos jelentősége van, így lényeges, hogy azonnal forduljon ügyvédhez, amint ellenőrzés alá vonták vagy esetleg a baleset bekövetkezett!

Szakszerű ügyvédi közreműködéssel látjuk el védelmét a rendőrségi- és bírósági eljárásokban a járművezetéstől eltiltás időtartamának csökkentése, esetleges mellőzése, az eltiltás járműkategóriára történő korlátozása, a pénzbüntetés mérséklése vagy az utánképzés elkerülése érdekében.

 

A kapcsolatfelvétel érdekében keresse ügyvédi irodánkat itt.

H-9024 Győr, Baross Gábor út 73. I/3.

Tájékoztatjuk, hogy a honlapunkon elérhető tartalmak nem minősülnek jogi tanácsadásnak, a weboldal kizárólag azt a célt szolgálja, hogy bemutassuk ügyvédi irodánkat és általános jellegű információkkal szolgáljunk. A weboldalon található tartalom szerzői jogi védelem alatt áll, így annak részben vagy egészében történő másolása kizárólag a weboldal üzemeltetőjének előzetes írásbeli hozzájárulásával lehetséges.

Ezt a honlapot a Győr-Moson-Sopron Megyei Ügyvédi Kamarában bejegyzett Dr. Fekete Bálint Ügyvédi Iroda (képviselő: Dr. Fekete Bálint alapító tag, irodavezető ügyvéd) tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, amelyek az ügyféljogra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.

ImpresszumAdatkezelési tájékoztatóKapcsolattartói adatkezelési tájékoztatóÁltalános szerződési feltételek