A cégalapításhoz ki kell találnunk egy cégnevet, amelynek különböznie kell a már létező cégek nevétől. Ha biztosra akarunk menni, akkor legalább négy karakterrel el kell térnie a létező cég nevétől, amely különbség nem állhat kizárólag számokból a bírói gyakorlat szerint.
El kell döntenünk, hogy hol lesz a cég székhelye, amely lehet a lakcímünk is, azonban nem biztos, hogy az otthonunkban szeretnénk ügyfeleket fogadni, így kezdetben jó döntés lehet egy megbízható székhelyszolgáltató és egy co-working közösségi irodabérlet is a kezdeti költségek minimalizálása érdekében.
Az viszont fontos, hogy a cégnek elérhetőnek kell lennie és gondoskodni szükséges a hivatalos iratok átvételéről is. Lényeges tudnivaló, hogy a hivatalos iratok postai kézbesítéséhez vélelem kapcsolódik. Ez azt jelenti, hogy ha valaki kétszeri kézbesítési kísérlet után sem veszi át a küldeményt, akkor is kézbesítettnek fogják tekinteni a második kísérletet követő 5. napon. Ha ez a helyzet áll fenn, akkor a címzett arról sem fog értesülni, hogy mit tartalmazott a küldemény, ezért folyamatosan nyomon kell követni az érkezett postai küldeményeket.
Legalább egy főtevékenységet meg kell jelölnünk a tárasági szerződésben vagy alapító okiratban, de lehetőség van több melléktevékenység feltüntetésére is.
A vezető tisztségviselőket is meg kell határoznunk a létesítő okiratban, továbbá az egyszerűsített cégeljárásban használandó jogszabályi tartalommal elkészítendő szerződésmintában fel kell tüntetnünk, hogy munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban végzi a tevékenységet az ügyvezető pl. a kft. esetében. Ennek érdemes már a könyvelő segítségével utánanézni, mert nem mindegy, hogy milyen mértékű adó- és járulékfizetési kötelezettség merül fel ilyen esetben. Ez attól függően is változat, hogy a vezető tisztségviselőnek van-e máshol biztosítási jogviszonya.
A Kft. lehet egy vagy több személyes és lehet természetes személy vagy jogi személy tagja, tehát cég is alapíthat céget. A tagok lakcímét vagy székhelyét meg kell jelölni a cégalapítás során készítendő okiratokban.
A cégalapítást megelőzően nem csak ügyvéddel, de könyvelővel is érdemes egyeztetni annak érdekében, hogy a legoptimálisabb vállalkozási formát és adózási formát találjuk meg mindenki részére.
Ügyvédi irodánk a cégalapítással kapcsolatos konzultáció során szívesen ajánl Önnek megfelelő könyvelőirodát annak érdekében, hogy biztos kezekben tudja a vállalkozása számviteli ügyeit.
Amennyiben további kérdései merülnek fel a cégalapítással kapcsolatban, úgy keresse fel ügyvédi irodánk szakértő munkatársait!